Samotne rodzicielstwo

Samotne rodzicielstwo

Teraz, kiedy ważniejsza od rodzicielstwa ważniejsza jest kariera, nie trudno o niepełną rodzinę. Nie rzadko matka nie mając stałego partnera, zachodzi w ciążę i musi dziecko wychowywać sama. Bycie samotną matką jest często ponad siły kobiety, ale są też takie, które świetnie radzą sobie w tej roli. Niepełna rodzina niestety negatywnie wpływa na rozwój dziecka. Choć dla niektórych to mit, bo lepiej, by dziecko mieszkało z jednym z rodziców, niż oglądało awantury i bójki i chodziło zestresowane i przestraszone.

Mówi się, że dziecko wychowywane przez jedno z rodziców, w przyszłości może mieć problemy. Rozwija się ono po prostu inaczej. Jeśli brakuje im ojca, grozi to niskim poczuciem własnej wartości i problemami w kontaktach interpersonalnych. Syn musi mieć wzorzec do naśladowania, natomiast córka uczy się obcowania z mężczyzną, a ojciec postępuje jednak inaczej niż matka – zazwyczaj bardzo stanowczo, zachęcająco do podejmowania inicjatyw w życiu. Jeśli dziecko wychowuje się bez matki, brakuje mu natomiast zrozumienia i czułości.

Dziecko wychowujące się w niepełnej rodzinie może mieć przede wszystkim problem z założeniem własnej. Problem można rozpatrywać także z drugiej strony. Jak samotny rodzic ma sobie radzić? Jak wychowywać dziecko i pracować jednocześnie? Najlepiej by dzieckiem zajmował się ktoś z rodziny, ale jeśli to konieczne, dziecko można zaprowadzać do żłobka lub przedszkola. Wbrew pozorom, przynosi to korzyści – dziecko uczy się współżycia społecznego i dogadywania z rówieśnikami.

www.leczeniehemoroidow.com.pl www.pamiec.org www.rzesy.net