Co zrobić, gdy samochód zepsuje się w trasie?

Samochód to pojazd składający się z kilkunastu tysięcy części, które wraz z czasem stopniowo ulegają zużyciu. Skutkiem tego może być awaria. Jak postępować w sytuacji, w której auto zepsuło się w trasie, na przykład w drodze na wakacje?

Po pierwsze, zadbać należy o bezpieczne zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego miejsce do zatrzymania. W mieście samochód najlepiej ustawić na miejscu parkingowym, chodniku czy pasie zieleni. Poza miastem, do tego celu wykorzystać można pobocze, parking na autostradzie czy pas awaryjny na drodze szybkiego ruchu. Kolejny etap stanowić powinno odpowiednie oznakowanie pojazdu poprzez włączenie świateł awaryjnych i ustawienie trójkąta ostrzegawczego. W mieście umieszcza się go bezpośrednio za autem, poza jego terenem, w odległości od 30 do 50 metrów, a na autostradzie i drodze ekspresowej — z zachowaniem 100 — metrowego odstępu.

W najlepszej sytuacji są kierowcy, którzy wykupili polisę assistance. Jest ona o tyle wygodna, że bardzo często obejmuje usługę, jaką jest bezpłatna pomoc drogowa Świecko Słubice, holowanie pojazdu do najbliższego warsztatu czy samochód zastępczy (rozwiązane to stosowane jest on wówczas, gdy pojazd wymaga poważnej naprawy). Cena takiej polisy waha się średnio od 100 do 150 złotych.

Czy warto próbować naprawiać zepsuty samochód na własną rękę? Uzależnione jest to od wielu różnych czynników. O ile wymiana opony nie powinna stanowić dla większości kierowców większego problemu, o tyle zmierzenie się z uszkodzeniami silnika może być już nieco bardziej problematyczne. W tej sytuacji warto skorzystać z usług pomocy drogowej, która wiele usterek jest w stanie naprawić w kilka chwil na miejscu zdarzenia.

Alternatywne rozwiązanie to próba usprawnienia pojazdu na tyle, aby możliwe było dotarcie z jego pomocą do najbliższego warsztatu. Jakie są na to sprawdzone sposoby? Pierwsze z dostępnych rozwiązań to ustawienie ogrzewania z maksymalną prędkością, co zadziała na silnik niczym dodatkowy układ chłodzenia. W przypadku starszych pojazdów, gdy usterce winny jest termostat, można spróbować go wymontować. A jak zachować się wówczas, gdy awarii ulęgło sprzęgło? Wystarczy odpalić auto na pierwszym biegu. Chcąc go zmienić, należy puścić pedał gazu i lekko zmienić przełożenie kiedy obroty silnika zaczną spadać. Hamować powinno się wówczas na luzie.