Czy pomoc drogowa jest w stanie naprawić samochód na miejscu?

Pomoc drogowa to pojęcie znane każdemu kierowcy. Firmy tego typu większości z nas kojarzą się z holowaniem na lawecie samochodu, który uległ awarii lub kolizji. Jak się jednak okazuje, na tym ich usługi się nie kończą. Oferta autopomocy jest bowiem znacznie bardziej rozbudowana. Obejmuje ona między innymi naprawę samochodu na miejscu.

W wielu przypadkach odholowanie zepsutego samochodu do warsztatu jest niezbędne. Niekiedy jednak, po przyjeździe na miejsce firmy, takie jak pomoc drogowa Słubice okazuje się, że usterka jest na tyle drobna, że możliwa jest jej naprawa na miejscu, bez konieczności transportu na lawecie.

Pracownik tego typu firmy może zarówno wymienić koło, akumulator, bezpieczniki czy żarówkę, jak i podpiąć urwany wydech, uruchomić awaryjnie silnik, sprawdzić styk przewodów, odblokować autoalarm czy zlokalizować oraz ponownie podpiąć przewody paliwowe, elektryczne lub zapłonowe. Tego typu prace mogą zostać z powodzeniem wykonane przy użyciu zwykłego zestawu narzędziowego.

Gdy samochód popsuł się, lecz jest w stanie się przemieszczać, jazdę do najbliższego zjazdu lub miejsca umożliwiającego bezpieczne poruszanie się kontynuować można poruszając się wyłącznie po pasie awaryjnym, z włączanymi światłami awaryjnymi.

W sytuacji, w której dojdzie do awarii na drodze, zadbać należy o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i pasażerów oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. Szczególną ostrożność zachować powinno się wówczas, gdy auto zepsuje się na autostradzie. W pierwszej kolejności należy zjechać na pas awaryjny i uruchomić światła awaryjne. Zanim kierowca wysiądzie z auta (należy to zrobić przez drzwi pasażera), powinien on założyć kamizelkę odblaskową, która skutecznie zwiększy jego widoczność na nieoświetlonej drodze. Warto w samochodzie posiadać 2 zapasowe sztuki, które będą mogli założyć pozostali pasażerowie. Kolejna czynność, o której należy pamiętać to wyjęcie trójkąta ostrzegawczego i ustawienie go w odległości około 100 metrów za pojazdem. W celu dokonania oceny odległości, warto posłużyć się słupkami drogowymi (ustawione są one w odległości około 1000 metrów od siebie). Przy okazji można sprawdzić, w pobliżu którego znajduje się zepsuty samochodów. Czekając na pomoc drogową, należy ustawić się za barierką oddzielającą jezdnię od pobocza, która skutecznie chroni przed uderzeniem rozpędzonego pojazdu. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia, pracownicy takiej firmy zabezpieczą miejsce pachołkami oraz oznaczą je samochodem z sygnalizacją świetlną.