miasta na Ukrainie

Miasta warte zobaczenia na Ukrainie

Ukraina jest nieznanym krajem, który wita nielicznych turystów z bardzo żywą przyrodą i monumentalnymi miastami. Ukraina, pomimo swojej znacznej wielkości, ma tylko około 43 milionów mieszkańców. Przekłada się to na rozległy obszar, którego głównym bohaterem jest natura. Ukraina jest idealnym miejscem dla tych, którzy szukają scenerii, samotności, przygody i dzikiej przyrody. Wszystko to znajdziemy w stepach, rzekach, górach, jeziorach i lasach, które ozdabiają kraj szeroką gamą jasnych kolorów.

Miasta – takie jak Kijów, stolica i Lwów – oraz starożytne średniowieczne warownie, które należy odwiedzić na Ukrainie, równoważą równowagę między przyrodą a zabytkami stworzonymi przez człowieka. Kijów stolica kraju (od 1991 roku), położona nad brzegiem Dniepru, jest również jednym z głównych miejsc, które warto odwiedzić na Ukrainie.

Drugim najpiękniejszym miastem na Ukrainie jest Lwów. Jest ono swego rodzaju skansenem. Zabytkowe budynki, liczne muzea, parki i dziedzińce są w zasięgu ręki na wycieczce, która może rozpocząć się przy brukowanym Rynku. Pałac Potockich (XIX w.), barokowy kościół – i klasztor – Bernardynę (XVII w.), Cmentarz Łyczakowski, Katedra św. Jerzego, Teatr Opery i Baletu to inne miejsca, których nie można pominąć w Lwowie. Prawie wszystkie wycieczki na Ukrainę, uwzględniają to miasto.

Jednym z najciekawszych i najbardziej niebezpiecznych miejsc na Ukrainie jest elektrownia jądrowa w Czarnobylu. Nikt nie może zapomnieć wiadomości o tej awarii jądrowej, która miała miejsce 26 kwietnia 1986 r. po eksplozji wodoru w reaktorze 4. Dziś można wrócić na miejsce katastrofy. Miasto Prypeć – położone 3 kilometry od zakładu – wydaje się zatrzymywać w czasie. Koło wodne w parku rozrywki, zderzaki, sklepy i domy – wszystkie opuszczone w pośpiechu i w strachu.

Jadąc kolejnym pociągiem możemy dotrzeć do wybrzeża Morza Czarnego, do cesarskiej Odessy. Białe morze jego zabudowań daje mu kontakt między wojskowym a starym ośrodkiem turystycznym. W rzeczywistości miasto jest jednym z najpopularniejszych miejsc w kraju – jest powód, dla którego pewna część miasta nazywana jest „ukraińską Ibizą”.