Laseroterapia – kiedy można ją zastosować?

Zabiegi laserowe są nie tylko wykorzystywane w kosmetyce, ale również w medycynie, gdzie mają bardzo szerokie zastosowanie. Wyróżniamy urządzenia, które emitują światło podczerwone, widzialne, a także nadfioletowe. Ich działanie lecznicze bardzo często wykorzystywane jest w fizjoterapii.

Lasery medyczne są uwielbianą, bo niewątpliwie bezpieczną alternatywą skalpela. Zanim jednak zdecydujemy się na zabieg, należy zaznajomić się z przeciwwskazaniami.

Kto może poddać się zabiegom laseroterapii?

Podczas zabiegów laserowych stosuje się różnego rodzaje lasery, jak choćby rubinowy, diodowy czy argonowy. Seria zabiegów jest dostosowywana do personalnych potrzeb konkretnych pacjentów, gdyż zależy od stanu zdrowia oraz chęci uzyskanych rezultatów. Sam efekt działania laserów również jest zależny od kilku składowych, np. od tego, jaki będzie czas naświetlenia, od mocy urządzenia, od długości fal czy samej liczby wykonywanych zabiegów.

W medycynie używa się innych laserów do zabiegów chirurgicznych (urządzenia te charakteryzują się wysoką mocą) oraz innych do fizjoterapii (te urządzenia mają zdecydowanie słabsze promieniowanie), a także w rehabilitacji, okulistyce, a nawet w stomatologii.

Lasery wykorzystywane w fizjoterapii pomagają udynamicznić odbudowę wyniszczonych tkanek, podwyższyć poziom wapnia, nasilą zrastanie się kości, ponadto działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, dotleniają tkanki, wydzielają hormony szczęścia oraz poprawiają przewodzenie nerwowe, dynamizują gojenie i sam proces regeneracji. Ponadto, po lasery sięga się w przypadku skręceń i złamań, przy bólach kręgosłupa, przy mięśniobólach i nerwobólach. W okulistyce wykorzystuje się lasery przy korygowaniu wad wzroku czy przyklejaniu odklejonej siatkówki. W medycynie estetycznej przy usuwaniu przebarwień, znamion, blizn i brodawek, a także podczas niwelowania rozstępów i cellulitu. A w dermatologii przy problemach z trądzikiem, zapaleniem skóry czy owrzodzeniu.

Przeciwwskazania do zabiegu laseroterapii

By móc podjąć się zabiegom laseroterapii, należy wykluczyć możliwe przeciwwskazania, takie jak:

  1. Ciąża.
  2. Choroby nowotworowe.
  3. Padaczka
  4. Cukrzyca.
  5. Nadwrażliwość na światło.
  6. Zaburzenia hormonalne.
  7. Infekcje grzybicze, bakteryjne oraz wirusowe.
  8. Gorączka.
  9. Menstruacja.