flipowanie nieruchomości na rynku pierwotnym

Aprecjacja wartości czyli wzrost wartości nieruchomości

Wzrost wartości nieruchomości w Polsce na przykładzie miasta Poznań

O aprecjacji wartości najlepiej jest rozmawiać na przykładzie. Przedstawimy więc Państwu pewną inwestycję na rynku pierwotnym w Poznaniu, której wartość na przestrzeni 3-4 ostatnich lat znacząco wzrosła. Mamy tutaj na myśli inwestycję na Grunwaldzie znaną powszechnie jako Bułgarska 59.

Bułgarska 59 to inwestycja, która ruszyła w 2016 roku. Zlokalizowana jest nieopodal stadionu miejskiego na którym swoje mecze rozgrywa Lech Poznań. Niedaleko wybranej przez nas inwestycji znajdują się tereny rekreacyjne jak np lasek marceliński czy galeria handlowa King Cross. Oprócz tego na miejscu są liczne lokale gastronomiczne, kino czy sklepy spożywcze. Tuż obok zlokalizowane jest także piękne i nowoczesne osiedle Marcelin, które powstało tuż przed naszą inwestycją. Największą zaletą patrząc przez pryzmat inwestycyjny, która skłoniła nas do zakupu nieruchomości jest to, że wiedzieliśmy, że tuż obok powstanie prawdziwy “mordor biznesowy” – innowacyjny kompleks biurowy, który ma zostać oddany w 2020r. Dysponując taką wiedzą postanowiliśmy zainwestować swoje pieniądze w inwestycję przy Bułgarskiej 59.

Dowiedz się więcej o tematyce – Flipowanie nieruchomości na rynku pierwotnym

Etap wejścia w inwestycję – maj 2017 rok – 5.600 za m. kw

Jak wspomnieliśmy sprzedaż lokali ruszyła (o ile nas pamięć nie zawodzi) już w 2016 roku. Z naszych wnikliwych informacji wynika, że najtańsze ceny nieruchomości w tej lokalizacji miały przez bardzo krótki okres na Targach poznańskich, gdzie niektóre lokale – głównie te wielkopowierzchniowe można było kupić nawet za 4950 zł za m/kw. Nas jednak interesował lokal do 40 m kw, 2 pokojowy z dużą loggią i garażem.

Zakup takiej nieruchomości udało doprowadzić się do skutku już w maju 2017 roku za 5.600 zł za m kw. Inwestycja była wtedy na etapie 5-6 piętra, a więc nieco “przegapiliśmy” moment kiedy apartamentowiec był jeszcze na etapie “dziury”. Oznacza to, że optymalnie mogliśmy kupić inwestycję na etapie kiedy była jeszcze planowana za ok 5.000-5.200 zł za metr kwadratowy. Nic, nie udało się.

Aprecjacja wartości na przykładzie Bułgarska 59
Na tym przykładzie chcieliśmy pokazać Wam jak rosła wartość inwestycji na rynku pierwotnym bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów związanych z inwestycją w mieszkanie.

“Niech się mury pną do góry” – to słynne powiedzenie budowlańców oznacza także wzrost wartości nieruchomości. Logicznym jest bowiem to, że im bliżej do końca inwestycji tym jej cena a metr kwadratowy będzie coraz wyższa. I tak już pod koniec roku ceny u dewelopera wzrosły z 5.500 do 5.750 zł.

Do lutego 2018 r. kiedy zakończono budowę ostatniego piętra ceny przekroczyły pułap 6000 zł za metr kwadratowy. Prawdziwe apogeum cenowe nastąpiło jednak na etapie oddawania lokali, kiedy to w sprzedaży zostało już tylko 20-30 mieszkań (cała inwestycja liczyła ponad 180 nieruchomości). W listopadzie 2018 ceny przekroczyły 6.500 zł za metr kwadratowy.

Wzrost wartości nieruchomości od momentu zakupu do oddania lokalu

Podsumujmy tę inwestycję. Cena zakupu mieszkania 40 mkw po negocjacjach wyniosła 220.000 zł. na etapie kiedy nieruchomość “pięła się jeszcze do góry”. Na etapie oddawania lokali przez dewelopera, podobne mieszkania były jeszcze dostępne w sprzedaży za 265.000 – 275.000 zł. Oznacza to, że na czystym flipie bez konieczności inwestowania środków w wykończenie stanu deweloperskiego mogliśmy zarobić od 45.000 do 55.000 zł. Procentowo daje nam to 16-20% zysku ze sprzedaży na przestrzeni 1.5 roku, a więc 18 miesięcy.

Co ciekawe już w 2019 roku pojawiły się pierwsze wykończone pod klucz mieszkania przy Bułgarskiej. Lokale ok 40 m kw. można było zakupić za 310.000 do 330.000 tys. zł, jednak już pod koniec tego samego roku podobne mieszkania były w ofercie za ok 340.000 zł. Wzrost wartości tej nieruchomości wynika z faktu, że w 2020 roku oddany zostanie kompleks nowoczesnych biurowców Business Garden – co sprawi, że ceny już wkrótce powinny osiągnąć pułap 380.000 – 400.000 zł.