franczyza

Czy franczyza jest dla każdego przedsiębiorcy?

Biznes franczyzowy może być ciekawą alternatywą dla tradycyjnego rodzaju działalności. Wyróżnia go na pewno łatwość wejścia, ułatwienia w postaci gotowego marketingu czy reklamy, a także pewność popytu na rynku. Klienci większość firm franczyzowych znają i korzystają z nich od lat, dlatego jest to dosyć pewny biznes. To, z czym trzeba wejść do franczyzy, to spora gotówka, nawet 100 tysięcy złotych na początek. Natomiast franczyzodawca zapewnia wsparcie w postaci wyposażenia lokalu, spraw administracyjnych, technicznych, wsparcie księgowe czy podatkowe. Umowa podpisywana jest po odbyciu szkoleń, przedstawieniu dokumentacji rejestracji biznesu w Urzędzie Miasta, a także wpłaceniu kapitału początkowego.

Przez określony czas przedsiębiorca korzysta z marki franczyzy, logo, gadżetów reklamowych, a także strony internetowej. Samodzielnie natomiast zatrudnia pracowników i dba o doskonałą obsługę klienta. Zyskami dzieli się z firmą matką, ale jest to ustalane tak indywidualnie, że sam biznes franczyzowy bardzo się opłaca. Może to być sklep handlowy, z żywnością, kosmetykami i artykułami drobnymi, jak też biznes usługowy. Do najbardziej znanych należy pralnia, myjnia, usługi telekomunikacyjne, salon samochodowy, ale również restauracje, pizzerie, czy salony Spa. Większość działalności franczyzowych jest pochodzenia zagranicznego i działają na terenie całej Europy, a nawet w Ameryce.

Rozwój biznesu franczyzowego

Tradycyjny biznes rozwijać trzeba przynajmniej kilka miesięcy, zanim klienci się o nim dowiedzą. Reklama pochłania ogromną ilość czasu i pieniędzy, dlatego wiele biznesów upada po roku czasu. Franczyza nie musi się z tym borykać, ponieważ są to słynne marki od lat, znane klientom na tyle, że wiedzą co to za rodzaj handlu czy usług. Od momentu otwarcia biznesu jest popyt, a to powoduje zyski, które można inwestować w kolejne franczyzy. Najlepsi przedsiębiorcy posiadają kilka oddziałów, którymi zarządzają i mają z tego tytułu sowite profity. Firma matka wynagradza najlepszych nie tylko finansowo, czy materialnie, ale również fundując wycieczki, czy służbowe samochody. Zazwyczaj rozwój jest możliwy, jak też wdrażanie własnych pomysłów, pod warunkiem zgody głównego zarządu franczyzy.

Dzięki temu zmienia się cała firma, nie tylko na zewnątrz w postaci ładnego lokalu, ale również od wewnątrz, na każdym szczeblu. Do franczyzy należy podejść odpowiedzialnie, traktując go jak normalny biznes, ponieważ możliwości rozwoju jest bardzo wiele. Można działać jako główny menadżer i zatrudniać pracowników, kierując jedynie biznesem i sprawdzać czy wszystko jest zgodnie z procedurami wewnętrznymi. Liczą się także umiejętności, doświadczenie, włożony kapitał oraz lokalizacja, którą przedsiębiorca musi sam znaleźć i zakupić. Są pewne wytyczne dotyczące powierzchni, wielkości terenu również parkingowego, czy miejsce socjalne. Dzięki temu jest pewność wyższych obrotów, a to ma ogromny wpływ na zarobki pracowników i prowizje dla przedsiębiorcy.

Informacje dodatkowe

Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie https://franczyzawpolsce.pl/ – zobacz aktualne raporty oraz wiadomości z rynku franczyzy.